5 rytuałów urodowych na chłodne wieczory
Nastał czas długich jesiennych wieczorów – idealny moment, by się zatrzymać i zrobić coś dla siebie. Gdy pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz, warto poświęcić kilka chwil na urodowe rytuały, które poprawią Twoje samopoczucie oraz zdrowie. Już 15 minut tylko dla siebie wystarczy, aby poczuć odprężenie i zmniejszyć poziom stresu. Oto kilka naszych ulubionych jesiennych praktyk, które pomogą Ci oderwać się od codziennego zgiełku.
Sztuka odprężenia – jak rytuały wpływają na nasze samopoczucie
Wielu z nas tworzy swoje codzienne rytuały, związane z organizacją pracy, czy rodzinnego życia. Zwykle mają one nadać dniu określony porządek i dawać poczucie kontroli. Warto też pójść o krok dalej i stworzyć swoje rytuały urodowe, które mogą dodatkowo wpłynąć na obniżenie poziomu stresu oraz wyciszenie. Oprócz tego dzięki nim można poprawić kondycję skóry m.in. poprzez zwiększenie nawilżenia i wygładzenie. Do swoich rytuałów dobrze jest dodać elementy aromaterapii, medytacji, masażu czy ćwiczeń oddechowych. To dodatkowo pozwoli obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, uspokoić układ nerwowy, a nawet poprawić jakość snu.
Automasaż twarzy
Jednym z bardziej relaksujących rytuałów jesiennych jest automasaż twarzy. Poza tym, że pomaga się odprężyć, to dodatkowo zwiększa przepływ krwi i limfy, co działa odmładzająco i liftingująco. Automasaże twarzy traktuj jako element codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Możesz je przeprowadzać jedynie z pomocą samych dłoni lub dodatkowych akcesoriów takich jak wałek do twarzy, lub kamień gua sha.
Przed przystąpieniem do masażu, dokładnie oczyść skórę twarzy oraz dłoni. Następnie nałóż kilka kropel łagodnego olejku, np. arganowego lub ze słodkich migdałów i wmasuj go w skórę. Rozpocznij masaż od szyi, prowadząc ruchy dłoni od dekoltu w kierunku żuchwy.
Złap skórę przy brodzie i delikatnie szczypnij, przesuwając palce wzdłuż żuchwy, powtarzając tę czynność na obu stronach twarzy. Następnie przeprowadź ruch masujący przez policzki, używając kłykci palców. Kieruj je od środka twarzy w stronę uszu. Palcami wskazującymi obu dłoni wykonaj kilka okrężnych ruchów w okolicy bruzdy nosowo-wargowej, a następnie przejdź wzdłuż nosa oraz wokół oczu i brwi. Na koniec skup się na czole, masując skórę od brwi aż do linii włosów. Poświęć na automasaż twarzy ok. 5 do 15 minut.
Medytacja przy aromaterapii
W dzisiejszym świecie, pełnym zgiełku i natłoku obowiązków, często zapominamy o potrzebie wyciszenia. Wobec tego warto przynajmniej raz w tygodniu zarezerwować kilkanaście minut na medytację, wykorzystując przy tym olejki eteryczne. Sprawdzi się tu zwłaszcza olejek lawendowy czy rozmarynowy. Ciekawym dodatkiem mogą być również świece sojowe lub z wosku pszczelego. Aby medytacja była efektywna, wystarczy znaleźć ciche pomieszczenie oraz wygodne miejsce do siedzenia. Jeśli potrzebujesz dodatkowego relaksu, rozważ użycie maty do akupresury. Ważne jest, aby pozbyć się przy tym wszelkich rozpraszaczy. Zrelaksuj się, włącz spokojną muzykę, zapal kominek do aromaterapii lub świecę, zamknij oczy i swobodnie oddychaj. Na medytację przeznacz ok. 15-30 minut.
Peeling z nawilżeniem
Jesienią Twoja skóra potrzebuje dużej dawki nawilżenia. Zanim jednak sięgniesz po balsam, zadbaj o złuszczenie naskórka. Pamiętaj, że skuteczny peeling możesz przygotować samodzielnie. Użyj fusów z kawy, łyżeczki oleju kokosowego i kilku łyżeczek wody. Aby jeszcze bardziej pobudzić Twoje zmysły, dodaj do swojego peelingu cynamon lub kardamon. Pod dokładnym wmasowaniu peelingu spłucz całość ciepłą wodą i dobrze wysusz ciało.
Teraz przyszedł czas na nawilżenie. Jeśli chcesz jeszcze bardziej odżywić skórę, użyj od razu po peelingu żelu aloesowego. Poza działaniem silnie nawilżającym wpływa też na regenerację naskórka. Po nałożeniu go na skórę odczekaj, aż się wchłonie, a następnie nanieś balsam. Wybierz ten, który w swoim składzie ma olejki np. jojoba czy arganowy lub masło shea. Mają one właściwości zabezpieczające skórę przed utratą wody.
O nawilżenie skóry możesz dbać także od wewnątrz, stosując np. BEAUTY - hydrolizowany kolagen rybi z 12 aktywnymi składnikami - kiwi limonka.
Ziołowa kąpiel stóp
Nic tak nie koi po całym dniu pełnym wyzwań, jak gorąca kąpiel stóp, która przynosi im ulgę i odprężenie. Do jej przygotowania użyj:
- ¼ szklanki sody oczyszczonej,
- ¼ szklanki soli,
- kilka kropel olejku lawendowego,
- kilka plasterków ogórka i cytryny,
- 1 szklanki naparu z rumianku,
- miski z ciepłą wodą.
Wszystkie składniki umieść w misce z wodą, a następnie dokładnie wymieszaj, tak aby soda i sól dobrze się rozpuściły. Mocz stopy przez ok. 15-20 minut. Po kąpieli wmasuj w nie nawilżający krem i załóż bawełniane skarpety, aby poprawić jego wchłanianie.
Domowy sposób na odżywienie włosów
Pielęgnację włosów rozpocznij od naniesienia na nie oleju. Sprawdzi się tu np. olej lniany lub oliwa z oliwek. Możesz też rozprowadzić go po skórze głowy, co pomoże złagodzić podrażnienia. Olej utrzymuj ok. 30-60 minut. Następnie dwukrotnie umyj skórę głowy i włosy oczyszczającym szamponem.
Odsącz włosy z nadmiaru wody i nałóż odżywkę. W tym przypadku sprawdzi się np. odżywka emolientowa. W jej składzie powinny się znaleźć oleje lub masła roślinne. Odżywkę pozostaw na włosach maksymalnie 20 minut. Po upływie tego czasu spłucz włosy letnią wodą. Kolejny krok to płukanka z octu jabłkowego. Ok. 2 łyżki octu zmieszaj z 1 litrem przegotowanej wody i dokładnie wymieszaj. Przelej włosy płukanką i pozostaw na ok. 1 minutę. Po tym czasie spłucz płukankę wodą. Ocet jabłkowy ma za zadanie wygładzić włosy i ułatwić ich rozczesywanie.
Odsącz włosy i przed suszeniem spryskaj je sprayem termoochronnym. Wysusz włosy średnim nawiewem. Na zakończenie nanieś na końcówki olejek silikonowy i zwiąż włosy w koczek lub warkocz, aby zabezpieczyć je przed tarciem.