Pielęgnacja włosów zimą – jak uchronić je przed puchem i przesuszeniem?
Czy też zauważyłaś, że zimą Twoje włosy bardziej się puszą, elektryzują i odstają? Jeśli tak, to wiedz, że ten problem dotyczy wielu osób. O tej porze roku włosy, które są narażane na wysoką wilgotność i zmiany temperatur mogą tracić swój naturalny blask i kondycję. W tym artykule pokażemy Ci, jak chronić je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i przywrócić im zdrowy wygląd i miękkość.
Dlaczego zimą Twoje włosy tracą blask?
Zimą włosy nie mają łatwo – częściej się elektryzują, puszą, przetłuszczają, a nawet wypadają. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim włosy mogą być osłabione po okresie letnim, kiedy były wystawiane na działanie promieni UV. Słońce uszkadza strukturę włosów, co w efekcie potęguje puszenie i matowienie.
Kolejna kwestia to panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Duża wilgotność zimą przyczynia się do nadmiernego puszenia, a suche powietrze w pomieszczeniach sprawia, że tracą nawilżenie i są bardziej podatne na elektryzowanie się i przetłuszczanie.
Nie bez znaczenia pozostaje także zimowa garderoba. Czapki, szaliki czy kaptury ocierając się o włosy, mogą prowadzić do ich łamania i rozdwajania końcówek, a tarcie powoduje ich mechaniczne uszkodzenie.
Co uwzględnić w zimowej pielęgnacji włosów?
Jeśli chcesz, aby Twoje włosy o tej porze roku były odżywione i nie traciły nawilżenia, wprowadź do swojej rutyny kosmetyki, które pomogą Ci je okiełznać i wzmocnić ich strukturę. Pamiętaj też, że podstawą jest tu regularność, dzięki której szybciej osiągniesz zadowalające efekty.
Oto polecane produkty do zimowej pielęgnacji włosów:
- Łagodny szampon nawilżający – skóra głowy zimą potrzebuje dużej dawki nawilżenia, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór szamponu. Do codziennego stosowania sprawdzi się ten, który zawiera łagodne składniki myjące np. Decyl Glucoside, Lauryl Glucoside, Coco Glucoside. Warto też, aby w swoim składzie zawierał składniki nawilżające np. kwas hialuronowy, aloes, pantenol czy mocznik.
- Odżywka emolientowa – emolienty m.in. oleje, woski i kwasy tłuszczowe pomagają dociążyć włosy, a także zapobiegają utracie nawilżenia z włosa. Jeśli borykasz się z nadmiernym ich puszeniem, ten rodzaj odżywki powinien stanowić podstawę Twojej pielęgnacji.
- Olej do włosów – ok. 1-2 razy w tygodniu wykonaj olejowanie włosów. Olej chroni przed uszkodzeniami, wzmacnia włosy i nadaje im blasku. Polecany jest m.in. arganowy, lniany, oliwa z oliwek, ze słodkich migdałów, z awokado czy makadamia.
- Płukanka octowa – to ratunek dla suchych i matowych włosów. Domyka łuski włosa i zapobiega ich puszeniu. Warto wykonywać ją raz w tygodniu po umyciu włosów i przed nałożeniem odżywki.
- Serum silikonowe – zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem i łamaniem. Zimą warto niewielką jego ilość aplikować nawet kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza przed wyjściem z domu i przed pójściem spać.
- Wcierka nawilżająca – obok szamponu nawilżającego, ukojeniem dla przesuszonej skóry głowy jest wcierka nawilżająca. Najlepiej używać jej po każdym myciu głowy jeszcze przed suszeniem.
Jakie błędy są najczęstsze w pielęgnacji włosów?
Wiesz już, jakie kosmetyki są niezbędne w zimowej pielęgnacji włosów. Sprawdź teraz, jakie błędy powodują, że są one bardziej podatne na zniszczenia:
- Pomijanie termoochrony – jeśli często myjesz włosy, termoochrona powinna być niezbędnym elementem Twojej pielęgnacji. Jej zadaniem jest zabezpieczanie przed przesuszeniem i termicznym uszkodzeniem włosów.
- Spanie w mokrych włosach – wilgotne włosy i skóra przez kilka godzin stykające się z poduszką tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii, co w efekcie może doprowadzić do podrażnień skóry głowy i łupieżu. Ponadto włosy są przez to bardziej narażone na tarcie i łamanie.
- Suszenie włosów gorącym nawiewem – w pielęgnacji włosów pomijanie suszenia to duży błąd. Jednakże, aby wysuszyć je prawidłowo, należy zastosować chłodny lub średni nawiew. Gorący natomiast może je nadmiernie przesuszać i uszkodzić ich strukturę.
- Trzymanie mokrych włosów zbyt długo w ręczniku – w tym przypadku również na skórze głowy może dojść do rozwoju bakterii i grzybów. Co więcej, brak dostępu do powietrza może sprawić, że szybciej zaczną się przetłuszczać.
- Wychodzenie na zimne powietrze z wilgotnymi włosami – mokre włosy są najbardziej podatne na uszkodzenia, dlatego przed wyjściem zadbaj o ich dokładne osuszenie i zabezpieczenie serum silikonowym.
- Zła dieta – to, co jesz, także ma wpływ na kondycję Twoich włosów. Przede wszystkim w diecie uwzględniaj produkty będące dobrym źródłem białka, antyoksydantów, witamin z grupy B, selenu, cynku i krzemu. Nie zapominaj także o kolagenie rybim. Zobacz np. BEAUTY - hydrolizowany kolagen rybi z 12 aktywnymi składnikami - różowy grejpfrut.
- Zbyt częste stosowanie mocno oczyszczających szamponów – szampony zawierające silne detergenty np. SLS czy SLES przesuszają skórę głowy i sprawiają, że włosy stają się matowe. Używaj je jedynie ok. raz w tygodniu w celu dokładnego ich oczyszczenia.
Skuteczne sposoby na pozbycie się puchu na włosach
O swoje włosy możesz też zadbać, stosując kilka prostych trików, które pomogą zmniejszyć ich puszenie i chronić przed uszkodzeniami. Przed snem nałóż na włosy serum silikonowe i zapleć je w luźny warkocz, co ograniczy tarcie o pościel. Wybieraj także poszewki i gumki do włosów wykonane z delikatnych materiałów, takich jak np. jedwab. Zamiast klasycznego ręcznika frotte do osuszania włosów użyj bawełnianej koszulki lub ręcznika z mikrofibry. Zwróć też uwagę na wybór szczotek i grzebieni – najlepiej sięgnij po te o szeroko rozstawionych, zaokrąglonych ząbkach.