Odwodniona skóra i sposoby na jej nawilżenie

Jedną z najważniejszych zasad świadomej pielęgnacji skóry jest dbanie o jej nawodnienie. W tym celu warto sięgać po kremy, sera, toniki czy maseczki bogate w składniki nawilżające oraz zapobiegające utracie wody. Jednak skuteczna troska o skórę to nie tylko kosmetyki – równie istotne jest wspieranie jej od wewnątrz. Jak więc dbać o nawilżenie skóry w kompleksowy sposób? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Dlaczego należy dbać o nawilżenie skóry?
Nasza skóra w zależności od partii może zawierać w sobie nawet 80% wody. Im głębsze jej warstwy, tym więcej wody się w niej znajduje. Warstwa rogowa (zewnętrzna warstwa naskórka), która jest najbardziej narażona na utratę wody, zawiera ok. 12-15% wody. Jeśli jej zawartość spada poniżej 12%, skórę uznaje się za suchą [2].
Dobrze nawilżona wygląda zdrowo i promiennie, a także wolniej się starzeje. Cery o wysokim stopniu nawilżenia mają mniej zmarszczek oraz są bardziej elastyczne. Oprócz pozytywnych aspektów wizualnych nie można też zapominać o kwestiach zdrowotnych. Odpowiednia ilość wody w skórze sprawia, że jest ona mniej podatna na podrażnienia oraz szybciej się regeneruje.
Woda to także niezbędny składnik naszej naturalnej bariery skórnej – płaszcza hydrolipidowego. Chroni on skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi np. patogenami lub zanieczyszczeniami, a także reguluje pH i zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na infekcje, uszkodzenia i szybsze starzenie [1].
Co wpływa na odwodnienie skóry?
W ciągu doby skóra traci ok. 300-400 ml wody. Proces ten nazywa się transepidermalną utratą wody [2]. Największy wpływ na obniżanie jej poziomu w skórze mają czynniki zewnętrzne takie jak np.:
- stres,
- promieniowanie UV,
- źle zbilansowana dieta,
- zaburzenia hormonalne,
- zimne i suche powietrze,
- pocieranie twarzy ręcznikiem,
- zanieczyszczenia w powietrzu,
- częste gorące prysznice i kąpiele,
- narażenie na wysoką temperaturę,
- palenie papierosów i picie alkoholu,
- kosmetyki zawierające mocne substancje myjące lub alkohol.
Większość z nich wpływa na uszkodzenie bariery hydrolipidowej, a co za tym idzie, nie spełnia ona wtedy swojej funkcji ochronnej. W efekcie potęguje to odwodnienie i przesuszenie skóry.
Objawy i skutki odwodnienia skóry
Objawy odwodnienia skóry widoczne są zarówno na twarzy, jak i na całym ciele. Cera jest matowa, szorstka i napięta, a zmarszczki oraz linie mimiczne, zwłaszcza pod oczami, stają się bardziej widoczne. W okolicy oczu pojawiają się cienie, a na czole i policzkach przebarwienia. Utratę nawilżenia widać także na ustach – są wtedy spierzchnięte i widać na nich suche skórki.
Odwodniona skóra na ciele może powodować swędzenie i zaczerwienienie. Na nogach i ramionach często pojawiają się białe płatki – jest to przesuszony i obumarły naskórek.
Jeśli też dostrzegasz te objawy, zacznij działać. W przeciwnym razie możesz zauważyć na skórze wypryski i podrażnienia. Przesuszona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. W efekcie może to spowodować pieczenie i jeszcze większe swędzenie. Poza tym odwodniona skóra jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne, co sprzyja rozwojowi infekcji skórnych.
Czy woda pomaga nawilżyć skórę?
Masz przesuszoną skórę, to pij więcej wody. Z takim stwierdzeniem często spotykają się osoby, które zmagają się z odwodnioną skórą. Jednak czy picie wody rozwiąże ten problem? Pewne pozytywne rezultaty można dzięki temu odnieść, jeśli skóra jest bardzo mocno odwodniona. Jednak picie wody nie sprawi, że znikną zmarszczki, a naskórek przestanie się łuszczyć, ponieważ jest to wynik nadmiernej utraty wody przez skórę. Choć picie 2-2,5 litra wody dziennie jest ważne dla zdrowia, nie zapewni odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry samo w sobie [4].
Jak poprawić nawilżenie skóry od zewnątrz?
Chcąc poprawić stan nawilżenia skóry, w pierwszej kolejności przyjrzyj się swojej codziennej pielęgnacji. W tym przypadku zadaniem kosmetyków ma być odbudowa i wzmocnienie bariery hydrolipidowej, co ma zapewnić ochronę przed transepidermalną utratą wody. Pomocne w tym przypadku mogą być preparaty zawierające np. oleje roślinne, woski i ceramidy. Oprócz nich duże znaczenie mają składniki nawilżające takie jak np. gliceryna, trehaloza, skwalan, kwas hialuronowy, mocznik, alantoina, pantenol czy aloes.
Przy mocno odwodnionej i podrażnionej skórze sięgaj również po łagodne kosmetyki myjące, które będą pozbawione m.in. alkoholu, składników myjących typu SLS czy SLES, czy parabenów, ponieważ mogą nasilać problemy skórne.
Co jeść, aby zwiększyć nawilżenie skóry od wewnątrz?
Poza dobrze dobraną pielęgnacją duży wpływ na wygląd i stan skóry ma dieta. Aby zwiększyć jej nawilżenie od wewnątrz, uwzględniaj w niej takie składniki jak:
- Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – sprzyjają odbudowie bariery hydrolipidowej. Ich źródłami są ryby, orzechy i oleje roślinne.
- Witamina C – bierze udział w syntezie kolagenu, który wychwytuje i zatrzymuje wodę w skórze. Witamina ta znajduje się m.in. w warzywach, owocach, świeżo wyciskanych sokach i kiszonkach.
- Witamina E – witamina młodości, która działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo i nawilżająco. Obecna jest m.in. w oleju słonecznikowym, oleju z kiełków pszenicy i orzechach.
- Witamina A i beta-karoten – pomagają zregenerować naskórek, zwalczają wolne rodniki i wspierają utrzymanie zdrowego stopnia nawilżenia. Witamina A obecna jest w wątróbce, żółtkach i maśle, a beta-karoten w pomarańczowych oraz żółtych warzywach i owocach.
Im więcej w diecie produktów świeżych i o niskim stopniu przetworzenia, tym lepiej dla stanu skóry. Jadłospis, który uwzględnia warzywa, owoce, tłuszcze roślinne, naturalne przyprawy, strączki, źródła błonnika i dobrej jakości produkty odzwierzęce pomaga utrzymać zdrowy stan skóry i spowalnia jej procesy starzenia [3].
Bibliografia:
1. Del Rosso J. i in., Understanding the Epidermal Barrier in Healthy and Compromised Skin: Clinically Relevant Information for the Dermatology Practitioner, J Clin Aesthet Dermatol. 2016 Apr 1;9(4 Suppl 1):S2–S8.
2. Kędzia B., Wolski T., Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, Postępy Fitoterapii 2019; 20(3): 224-228.
3. Kostecka M., Kostecka J., Wpływ diety na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna / 4 / 2013 / vol. 2.
4. Palma L. i in., Dietary water affects human skin hydration and biomechanics, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology 2015:8 413–421.