Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie błędy w pielęgnacji skóry najczęściej popełniamy jesienią?

2024-11-08
Jakie błędy w pielęgnacji skóry najczęściej popełniamy jesienią?

Każda pora roku wymaga innego podejścia do pielęgnacji skóry, ponieważ zmieniają się czynniki zewnętrzne, które na nią oddziałują. Jesienią skóra jest bardziej narażona na przesuszenie oraz kontakt z zanieczyszczeniami, takimi jak smog. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, nie wystarczy tylko dostosować pielęgnację do warunków atmosferycznych – warto również przyjrzeć się swoim nawykom i zastanowić, czy są one dla nas odpowiednie. Jakie więc błędy kosmetyczne najczęściej popełniamy o tej porze roku? Sprawdźmy to!

Co szkodzi skórze w sezonie jesiennym?

Jesień to wymagająca pora roku dla naszej skóry. Każdego dnia zmaga się z innymi wyzwaniami, takimi jak np. ogrzewanie, wiatr, mróz, promieniowanie UV, suche powietrze, zmienne temperatury, czy gorące kąpiele. Czynniki te wpływają na zaburzenie funkcjonowania naszej naturalnej ochrony skóry – bariery hydrolipidowej.

Kiedy bariera ta staje się osłabiona, na skórze pojawiają się podrażnienia, wypryski, suche skórki. Dochodzi też do nadprodukcji sebum oraz trudności w gojeniu się ran. Niestety często sami przyczyniamy się do pogorszenia jej stanu na skutek błędów pielęgnacyjnych. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

Unikanie kremów z filtrem

W jesienne miesiące, choć słońce jest mniej intensywne, promieniowanie UV nadal do nas dociera. W związku z tym codziennie przed wyjściem z domu nałóż krem z filtrem na twarz i dekolt. Dermatolodzy zalecają, aby filtr stosowany o tej porze roku nadal miał wysoki SPF – co najmniej 30, a najlepiej 50.

Stosowanie za lekkich kremów nawilżających

Codzienne narażenie na przesuszenie sprawia, że skóra w tym czasie wymaga intensywnego nawilżenia. Na dzień w dalszym ciągu możesz wybierać lżejsze kremy, które nie będą zostawiać tłustej poświaty na skórze. Jednak na noc warto zastosować odżywcze i gęstsze kremy o bogatej formule, które pomogą zregenerować skórę przez noc, wpłyną na odbudowę bariery hydrolipidowej i pozwolą utrzymać poziom nawilżenia na dłużej. Wybierając krem nawilżający na jesień, szukaj w nim takich składników jak np.:

  • witaminy – E, A i C,
  • składniki odbudowujące – ceramidy, peptydy,
  • składniki łagodzące – woda termalna, pantenol, aloes,
  • składniki nawilżające – mocznik, kwas hialuronowy, trehaloza, betaina,
  • oleje i masła roślinne – olej z wiesiołka, z awokado, migdałowy, jojoba, masło shea.

Nadmierne złuszczanie skóry

O tej porze roku wiele osób decyduje się na wdrożenie kosmetyków o działaniu złuszczającym. Latem, kiedy skóra jest codziennie wystawiana na słońce, takie składniki mogą powodować fotouczulenie i podrażnienie. Wobec tego jesienią króluje retinol, kwasy AHA, BHA i PHA i wszelkiego rodzaju peelingi. Są jak najbardziej potrzebne naszej skórze. Pomagają złuszczyć naskórek, redukują przebarwienia, stymulują komórki do odnowy oraz hamują procesy starzenia. Jednak w ostatnich latach trend na substancje złuszczające jest na tyle powszechny, że często są one nadużywane, co w rezultacie powoduje efekt odwrotny do zamierzonego.

Jak zatem prawidłowo ich używać? Przykładowo, jeśli dopiero wdrażasz retinol odstaw na jakiś czas kwasy AHA i inne. Unikaj też peelingów i mechanicznego drażnienia skóry. Jeśli natomiast stosujesz kwasy bez retinolu, rób to ok. 1-2 raz w tygodniu. Pamiętaj, że skórę można o wiele łatwiej podrażnić jesienią, dlatego zrezygnuj ze wszelkich peelingów mechanicznych oraz automatycznych myjek do twarzy. Oprócz tego, jeśli wycierasz twarz ręcznikiem, to wystarczy, że tylko delikatnie przyłożysz go do twarzy, aby pozbyć się wody.

Brak składników o działaniu antyoksydacyjnym w pielęgnacji

Zanieczyszczenia powietrza i promieniowanie UV sprawiają, że w organizmie wytwarza się spora ilość wolnych rodników. Ich nadmiar uszkadza komórki skóry i przyspiesza procesy starzenia. Związkami, które neutralizują wolne rodniki, są antyoksydanty. Poza tym, że powinniśmy je dostarczać wraz z dietą, można aplikować je także na skórę.

Antyoksydanty są dodawane m.in. do kremów i serum do twarzy. Szczególnie polecane są:

  • bakuchiol,
  • witamina A,
  • witamina C,
  • witamina E,
  • niacynamid,
  • koenzym Q10,
  • ekstrakty roślinne np. z zielonej i białej herbaty, rumianku, granatu, amli itp.

Kosmetyki z antyoksydantami możesz zastosować zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Nałóż je po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry. Dla wzmocnienia ich działania uwzględnij w swojej codziennej rutynie napój z kolagenem rybim, który w swoim składzie zawiera witaminę C pomagającą zwalczyć wolne rodniki od wewnątrz oraz stymulującą syntezę skórnego kolagenu. Zobacz np.: PURE - hydrolizowany kolagen rybi z naturalną witaminą C - cytrusowa lemoniada.

Pomijanie ust w pielęgnacji

Skóra ust różni się od skóry twarzy. Ma niewielką liczbę gruczołów łojowych, przez co nie tworzy się na niej naturalna warstwa ochronna. Z tego powodu jest bardziej wrażliwa na podrażnienia i pęknięcia, zwłaszcza w chłodniejszych warunkach. Wobec tego przez cały sezon jesienny, a także zimowy zadbaj o jej natłuszczanie i nawilżanie.

Kilkukrotnie w ciągu dnia używaj pomadki ochronnej, która zawiera m.in. oleje i woski roślinne, witaminy np. A i E, pantenol czy kwas hialuronowy, a także filtr UV. Unikaj tych zawierających alkohol, mentol, czy mocne substancje zapachowe, które mogą potęgować efekt wysuszenia.

Regularnie ok. 1-2 razy w tygodniu wykonuj peeling ust. Do jego przygotowania możesz użyć np. miodu, cukru i oliwy z oliwek. Nie zapomnij także o zabezpieczeniu ust na noc. W tym celu użyj maski na bazie olejów i maseł roślinnych, wazeliny lub lanoliny.

Bibliografia:
[1] Czerwonka W. i in., Mechanizmy i metody przenikania substancji czynnych przez barierę lipidową skóry, Kosmetologia Estetyczna 6 / 2018 / vol. 7.
[2] Grządziel P., Goździalska A., Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, Aesthetic Cosmetology and Medicine 1 / 2022 / vol. 11.
[3] Moliszewska E. B., Substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach – znaczenie w przeciwdziałaniu starzenia skóry, Aspekty starzenia się organizmu cz. I (pp.171-186), Wydawnictwo Studio Impreso, 2014.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 3 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-16
Kupiłam 3 smaki z serii beauty, rewelacja. Smak wyrazisty Można rozpuścić zarówno w ciepłej jak i zimnej wodzie nie tracąc właścicowści. Używam codziennie od miesiąca i już widzę efekty na włosach. Przestały wypadać i mają piękny połysk. Produkty w przystępnej cenie, zdecydowanie polecam.!!!!
2024-07-02
Bardzo sprawnie zrealizowana przesyłka. Polecam.
pixel