Filozofia slow beauty – co to jest i jak ją praktykować?
W dobie nieograniczonego dostępu do kosmetyków i nieustannej pogoni za ideałem piękna coraz więcej osób decyduje się obrać zupełnie inną ścieżkę i nie podążać za narzuconymi nam standardami urody na rzecz zadbania o swoją wewnętrzną harmonię, naturalność i życie wg własnych zasad. Tym właśnie jest filozofia slow beauty, która pomaga budować w kobietach świadomość własnej wartości, uczy minimalizmu, dbałości o swoje zdrowie i poszanowanie otoczenia. Chcesz dowiedzieć się więcej o filozofii slow beauty? Zostań z nami i przeczytaj poniższy artykuł!
Slow beauty – co to jest?
Idea slow beauty jest swego rodzaju powrotem do naturalności. W swoich założeniach kładzie nacisk na wybór kosmetyków, które bazują m.in. na organicznych i roślinnych składnikach. Ważne jest tu też, aby koncentrować się na ich jakości, a nie ilości. Pielęgnacja zgodna z tą filozofią promuje więc minimalizm, czyli używanie kilku sprawdzonych produktów o dobrym składzie, zamiast ulegania presji kupowania coraz to nowszych kosmetyków reklamowanych w mediach.
W slow beauty istotne znaczenie ma też sposób produkcji kosmetyków – składniki powinny pochodzić ze zrównoważonych, etycznych źródeł i być pozyskiwane w sposób nieszkodliwy dla środowiska. Istotne jest, aby każdy preparat był łagodny dla skóry i pozbawiony potencjalnie szkodliwych komponentów.
Oprócz odpowiedniej i minimalistycznej pielęgnacji skóry w slow beauty stawia się także na ogólne dbanie o zdrowie wewnętrzne oraz równowagę emocjonalną. Zgodnie z tą filozofią, piękno wynika nie tylko z tego, co nakładamy na skórę, ale również z tego, jak dbamy o swoje ciało i umysł na co dzień.
Skąd pochodzi idea slow beauty?
Założenia filozofii slow beauty mają swoje korzenie w różnych tradycjach i współczesnych ruchach, których celem jest dążenie do harmonii, prostoty i świadomych wyborów. Slow beauty czerpie m.in. ze slow life, czyli podejścia, które promuje i zachęca do spowolnienia tempa życia, skoncentrowania się na jego jakości i dbania o rozwój wewnętrzny przy jednoczesnym odrzuceniu konsumpcjonizmu, a także na slow food, które powstało w odpowiedzi na wszechobecne restauracje z szybkim i niezdrowym jedzeniem. Dużą inspiracją jest też ajurweda, minimalizm i mindfulness.
Najważniejsze zasady filozofii slow beauty
Jeśli chciałabyś zacząć wprowadzać ideę slow life do swojego życia, zobacz, jakie są jej główne zasady:
- W codziennej pielęgnacji często mniej oznacza więcej.
- Nie wyrzucaj kosmetyków, które Ci się nie sprawdziły. W myśl zasady zero waste przekaż je komuś innemu.
- Patrz na swoje zdrowie całościowo. Ważne jest zarówno, to co nakładasz na skórę, jak i to, co spożywasz.
- Zamiast inwazyjnych zabiegów na twarz wybierz masaże czy jogę twarzy oraz dobrane do potrzeb Twojej skóry kosmetyki.
- Zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Poświęć chwilę czasu na znalezienie marek, które dbają o jakość składników, ekologię i dobro planety.
- Wydobywaj swoje naturalne piękno i podkreślaj tym swój indywidualizm. Unikaj dążenia za wszelką cenę do ideałów narzuconych przez social media.
- Traktuj swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną jak rytuał. Skup się na zapachach i fakturach produktów, które nakładasz na skórę. Podczas ich stosowania wykonaj delikatny masaż i przez te kilka chwil odetnij się od wszelkich rozpraszaczy.
Jak wprowadzić slow beauty do swojego życia?
Filozofia slow beauty może stać się elementem Twojego stylu życia, jednak zanim tak się stanie, daj sobie czas i wszelkie zmiany wdrażaj powoli. Od czego więc warto zacząć:
- Wprowadź do swojego życia więcej ruchu. Może to być joga, rower, nordic walking, a nawet spacery.
- Podczas zakupów, dokonuj świadomych wyborów. Kupuj kosmetyki, żywność i suplementy ze sprawdzonym składem. Zobacz np. PURE - hydrolizowany kolagen rybi z naturalną witaminą C - cytrusowa lemoniada.
- W filozofii slow life ważny jest proces. Oznacza to, że jeśli wprowadzasz do swojej pielęgnacji nowy preparat, daj mu chwilę, aby zadziałał. Unikaj natomiast produktów, które obiecują Ci szybkie i spektakularne efekty. Często nie mają one nic wspólnego z naturą i ekologią.
- Stwórz swoje własne rytuały pielęgnacyjne. Możesz w nich uwzględnić np. codzienny masaż twarzy jadeitowym rollerem, relaksującą kąpiel z dodatkiem soli morskiej i olejków eterycznych, nałożenie odżywczej maseczki z naturalnych składników, czy chwilę medytacji z ulubioną świecą zapachową.
- Przyjrzyj się swoim kosmetykom. Jeśli zauważysz, że znajdują się w nich składniki takie jak np. parabeny, silikony czy drażniące konserwanty, spróbuj następnym razem kupić produkt zawierający naturalne i łagodne substancje. Warto też, aby preparaty te miały atesty potwierdzające ich naturalny i ekologiczny skład.
Co zmieni w Twoim życiu idea slow beauty?
Wprowadzając zasady slow beauty do swojego życia, zyskasz możliwość lepszego wsłuchiwania się w swoje potrzeby. Zrozumiesz, że celem nie jest dążenie do nierealnych ideałów, lecz pielęgnowanie zdrowia i cieszenie się chwilą obecną. Slow beauty daje Ci także moc sprawczą – dzięki niemu masz realny wpływ na otoczenie i środowisko, a rezygnacja z gonitwy współczesnego świata pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.